fbpx

WordPress vs. Welcomio – porovnanie, výhody, nevýhody

2 komentáre

Nástrojov na tvorbu web stránok je možno nájsť relatívne veľké množstvo. V tomto článku porovnáme nástroje WordPress a Welcomio. Predstavíme si ich hlavné výhody a nevýhody. 

Čo je WordPress a čo je Welcomio?

WordPress

WordPress bol pôvodne založený ako nástroj na tvorbu blogov. Balíček Wordpessu si môže stiahnuť hocikto technicky zdatnejší a nainštalovať ho na akýkoľvek webhosting.

Webstránka WordPress.org

Welcomio

Welcomio je novinka roku 2023 a zameriava sa jednoduchosť používania – vytvárania webstránky aj jej používanie. Na vytvorenie webstránky na Welcomiu totiž nie sú potrebné takmer žiadne technické zdatnosti. Firma či jednotlivec si nepotrebuje najať žiadneho profesionála ani vidieť ani jedno písmenko programátorského kódu.

Welcomio však láka aj profesionálov, nakoľko vo výsledku vlastne dostanú to, čo by dlhé hodiny či dni nastavovali vo WordPresse. Plus to má ďalšie výhody. Tou hlavnou je niečo, čo by sa dalo špecifikovať ako „bezúdržbovosť“.

Webstránka Welcomio.com

Porovnanie WordPress a Welcomio

Jednoduchosť

Vytvoriť stránku vo WordPresse je možné za relatívne krátky čas. Je na to však potrebná aspoň minimálna dávka technickej zručnosti a skúsenosti. Celý proces zahŕňa výber a nastavenie webhostingu, nakonfigurovanie WordPress inštalácie, výber grafickej šablóny a jej nastavenie, zvolenie správnych doplnkov a ich ponastavovanie, aby webstránka fungovala ako má a, samozrejme, nastavenie samotnej webstránky, aby všetko tvorilo jeden celok schopný spolu komunikovať. Následne webstránka môže prejsť do fázy plnenia obsahu – lôg, obrázkov, nadpisov, textov a ďalších elementov, o ktorých sa rozhodne, kde na nej budú umiestnené.

Správa webstránky vo WordPresse

Welcomio sa neinštaluje a nie je potrebné nastavovať webhosting – ten už služba totiž obsahuje. Je potrebné iba vytvoriť účet na stránke Welcomio.com a následný sprievodca vás prevedie vytvorením webstránky. Zadáte jej názov, zvolíte webovú adresu v tvare vasastranka.welcomio.com a následne už pridávate obsah.

Veľký rozdiel oproti WordPressu je aj v tom, že na Welcomio má väčšina sekcií (ako napríklad „Kontakt“ a iné) na webstránke svoju pevnú pozíciu. Welcomio tým myslí na najmenej skúsených používateľov, ktorým nedovolí urobiť chybu ovplyvňujúcu jednoduché používanie webstránky ako takej.

Správa webstránky vo Welcomio

Grafické šablóny

Grafických šablón pre WordPress je nekonečné množstvo. Niektoré sú platené, iné sú zdarma. Je to dobrá, ale aj zlá správa pre používateľa. Tie zdarma nie sú až tak kvalitné, funkčné a predstavujú určité bezpečnostné riziko – o ktorom si povieme ďalej. Tie platené zase často nemajú dostatočne pravidelnú aktualizáciu, ako by sa na platený produkt patrilo, a tiež môžu predstavovať riziká.

Zároveň, bohužiaľ, často platí, že čím je grafická šablóna pre WordPress profesionálnejšia, tým je komplikovanejšia a náročnejšia na správu. Bez profesionála sa teda tak či tak pravdepodobne nezaobídete.

Výber grafickej šablóny vo WordPress

Grafické šablóny na Welcomio nie sú dostupné v takom množstve ako vo WordPresse a možno použiť iba tie, ktoré služba ponúka v rámci svojho balíka. Sú súčasťou služby ako takej, ktorú vyvíja jedna spoločnosť. Bezpečnostné riziko týchto šablón je minimálne a prakticky rovnajúce sa nule.

Ďalšia obrovská výhoda služby Welcomio spočíva v tom, že na rozdiel od WordPressu nemusíte pri zmene grafickej šablóny na webstránke nič prestavovať či zdĺhavo konfigurovať. Stlačením jedného tlačidla máte zrazu webstránku v „novom kabáte“ a nehrozí, že sa vám celý web „rozbije“, ako sa to udeje pri zmene grafickej šablóny vo WordPresse.

Optimalizácia na mobilné zariadenia

WordPress má drvivú väčšinu svojich grafických šablón „responzívnu“. Čo znamená, že v momente, keď na webstránku prídete napríklad z mobilného telefónu, prvky na webstránke sa preusporiadajú a zmenia svoju veľkosť tak, aby webstránka vyzerala dobre na mobilnom telefóne. Je to výhoda aj nevýhoda. Výhoda v tom, že sa vám nenačíta „počítačová“ (desktopová) verzia webstránky. A nevýhoda v tom, že pri vytváraní a správe webstránky musíte brať ohľad na to, že webstránka na mobilnom telefóne bude vyzerať a správať sa odlišne, a tomu budete musieť prispôsobovať obsah.

To je zároveň často najviac zanedbávaná vec tých, ktorí webstránky (aj vo WordPresse) vytvárajú pre svojich klientov. Vytvorená webstránka sa v drvivej väčšine klientovi prezentuje na veľkej „počítačovej“ verzii. Zobrazeniu na mobilných telefónoch sa až taký dôraz nekladie.

WordPress: porovnanie webstránky na počítači vs. na mobile

Čo sa týka prispôsobenia na mobilné zariadenia z pohľadu vytvorenia webstránky – pri WordPresse je prakticky nemožné stránku vytvoriť z mobilného telefónu. Spravovať jej obsah je čiastočne možné, no rovnako tak to nie je žiadna výhra. Na správu obsahu vo WordPresse sa plne odporúča používať počítač.

Na vašu webstránku príde pravdepodobne až 90% používateľov z mobilného telefónu. Mobilná verzia webstránky má byť preto absolútnou prioritou pri výbere grafickej šablóny, umiestňovaní prvkov na webe, ako aj pri prispôsobení obsahu či veľkosti prvkov samotných.

Tým, že Welcomio je nový a moderný nástroj, v pohľade na optimalizáciu na mobilné zariadenia je revolučný. To, ako sa webstránka tvorí, ako je obsah umiestnený atď., prispôsobuje mobilným zariadeniam už od začiatku. Aj preto sa tejto plaforme hovorí „mobile first“ (na mobilné zariadenia v prom rade). Mobilná či responzívna verzia webstránky prakticky neexistuje, je tu iba jedna – tá na mobilné zariadenia. Tá „počítačová“ vyzerá rovnako. Prvky sú umiestnené a rozložené presne takisto a na tom istom mieste ako v mobilnej verzii.

Welcomio je však revolučné aj svojím prístupom k vytvoreniu či správe webstránky z mobilného telefónu. Webstránku je totiž na Welcomiu možné plnohodnotne vytvoriť aj spracovať cez mobilný telefón. Autori Welcomia tomu v rámci myšlienky „mobile first“ prikladali najväčší dôraz.

Welcomio: porovnanie webstránky na počítači vs. na mobile

Údržba / správa webstránky

Ak vám niekto niekedy vytvoril webstránku vo WordPresse, určite môžete potvrdiť, že práve údržba je najčastejším kameňom úrazu. Najmä vtedy, ak si ju neviete zabezpečiť sami a musíte sa spoľahnúť na pomoc tretej strany. WordPress je totiž potrebné aktualizovať takmer na dennej báze. Aplikovať nové verzie jadra systému, inštalovať bezpečnostné záplaty, po každej aktualizácii obnoviť jazykové preklady. Ďalej by sa mala na pravidelnej báze aktualizovať grafická šablóna, čo je veľmi často kameňom úrazu z dvoch dôvodov. Prvý: ak je grafická šablóna zdarma a nemá žiadne aktualizácie (čo je veľmi zlé z pohľadu bezpečnosti). Druhý: ak je grafická šablóna na mieru upravená a jej aktualizácia nie je možná, pretože by sa vymazali tieto na mieru vykonané úpravy.

V neposlednom rade je potrebné pravidelne aktualizovať doplnky, ktoré sú súčasťou každej webstránky vo WordPresse. Doplnkov vo WordPresse je naozaj široká paleta a pri nastavovaní rôznych funkcií sa ich často použije nemalé množstvo. Postupom času sa niektoré doplnky stanú bez pravidelnej aktualizácie nebezpečnými z pohľadu bezpečnosti webstránky. Alebo stratia svoju funkcionalitu a opodstatnenosť a iba zaťažujú webový server a spôsobujú pomalé načítavanie stránky.

Údržba webstránky vo WordPresse je naozaj úloha skôr pre profesionála či aspoň skúseného používateľa. Práve táto správa a skryté poplatky môžu v konečnom dôsledku urobiť webové riešenie drahším, ako je pri platenom riešení. A to napriek faktu, že WordPress ako taký je zdarma, z čoho viac-menej ťaží iba ten, kto stránku pre klienta pripravoval a paradoxne za to dostal (a často nie málo) zaplatené.

Aktualizácie vo WordPresse

Welcomio je platený nástroj a jeho údržba je už v cene služby. Vykonáva sa aj niekoľkokrát za deň – s dôrazom najmä na rôzne bezpečnostné prvky. Deje sa to bez toho, aby o tom prevádzkovateľ webstránky vôbec vedel. Ten „vidí“ iba špičku ľadovca v podobe rôznych nových funkcií, ktoré v systéme pravidelne pribúdajú.

O všetky bezpečnostné hrozby a riziká sa stará služba Welcomio ako taká. Rovnako na tom sú rôzne technologické aktualizácie a novinky v grafických šablónach, ktoré sa taktiež aplikujú automaticky a bez toho, aby viditeľným či používateľským spôsobom zmenili webstránku či zásadne je vzhľad. Používateľ sa teda nemusí o nič starať, nemusí nikoho kontaktovať a v neposlednom rade, ani nikomu nič naviac platiť.

Napríklad dnes v čase písania článku komunikovalo Welcomio.com novinku – možnosť pridania na webstránku video z Youtube.

Pre koho je určený WordPress a pre koho Welcomio

WordPress je určený pokročilým používateľom, profesionálom alebo firmám, ktoré si takýchto profesionálov môžu dovoliť najať či zamestnať. Oni sú potom schopní všetko potrebné nastaviť a vedieť na dennej báze WordPress spravovať.

WordPress je pre firmy, ktoré si chcú webstránku do posledného detailu prispôsobiť svojim špecifickým potrebám. Ide o rôzne vydavateľstvá, stredné a veľké podniky, korporácie. Na WordPresse bežia napríklad stránky ako Forbes, Reuters, The Wall Street Journal alebo The New Yorker.

Spýtali sme sa ChatGPT, pre koho je určený WordPress

Welcomio by sme odporučili malým až stredným firmám a jednotlivcom. Taktiež všetkým, ktorí nemôžu, respektíve sa nechcú chodom webstránky denne zaoberať, či platiť, alebo zamestnávať špecialistu.

Na Welcomiu bežia najčastejšie webstránky podnikov, reštaurácií a služieb. Ďalej weby malých firiem a jednotlivcov, ktorí poskytujú služby či vyrábajú, alebo predávajú nejaký produkt. Sú tam webstránky freelancerov, napríklad fotografov, influencerov, kultúrnych podujatí ako sú koncerty, atď.

Funkčnosť

Na to, aby WordPress fungoval tak, ako si jeho používateľ predstavuje, potrebuje použiť už vyššie spomenuté doplnky. Výhodou je, že ich je obrovské množstvo. Často ale treba skúšať niekoľko, kým sa na potrebnú funkciu nájde ten správny.

Tie najlepšie doplnky pre WordPress sú väčšinou platené a ich cena potom často prekoná aj náklady spojené s prevádzkou porovnávaného Welcomia. Prípadne sa funkčnosť rieši pomocou doprogramovávania malých častí kódu vkladaných do grafickej šablóny, čo so sebou nesie už zmieňované bezpečnostné riziká.

Doplnky WordPress

Welcomio je funkčný nástroj už vo svojom základe. Neponúka síce takú škálu funkcionalít ako porovnávaný WordPress, ale funkionalitami, ktoré obsahuje, sa môže kvalitatívne porovnať s tými najlepšími fukcionalitami, ktoré zabezpečujú drahé a platené doplnky pre WordPress.

Príklad funkcionality na Welcomio.com – Otváracie hodiny, ktoré ukazujú aktuálny otvárací čas

Podpora

Podpora pre WordPress funguje na báze internetových diskusných fór, kde komunita okolo WordPressu prispieva a snaží sa odpovedať na otázky dotazujúceho. Špecifikovanie otázky, ako aj pochopenie odpovede ale často vyžaduje určité množtvo technikej zdatnosti. Pre menej skúsených používateľov je potrebné tieto otázky smerovať skôr na profesionála, ktorého si najmú alebo zamestnajú. Pomerne častý jav je aj to riziko, že medzi WordPress profesionálom a majiteľom webstránky vznikne komunikačná bariéra a rôzne nedorozumenia spôsobené komunikáciou plnou odborných výrazov.

Podporné fórum WordPress

Podpora Welcomia je poskytovaná prostredníctvom pracovníkov služby Welcomio, ktorí garantujú odpoveď na otázky používateľov do 48 hodín. Medzi nie malé benefity služby patrí aj fakt, že komunikácia prebieha bez odborných výrazov a „ľudskou rečou“. Môžete sa teda spoľahnúť, že dostanete odpoveď, ktorej budete rozumieť aj v prípade, ak sa v problematike webstránok vôbec neorientujete.

Bezpečnosť

Bezpečnostné riziko predstavuje najmä údržba. Keďže WordPress je Open-Source (zdarma), rovnako ako veľké množstvo grafických šablón a dopnkov, je potrebné sa nad týmto faktom zamyslieť práve z bezpečnostného hľadiska. Vytvoriť niečo zdarma má totiž nejakú svoju motiváciu a nie je to vždy iba „príspevok komunite“, ako sa často medzi skalnými fanúšikmi WordPressu skloňuje.

Medzi tvorcami šablón (ako aj doplnkov) sa často nájdu špekulanti, ktorí do kódu pridávajú aj škodlivé časti. Vaša stránka sa tak môže stať obrovkou bezpečnostnou hrozbou pre jej návštevníkov. Šírenie vírusu, malware a iných škodlivých softvérov po internete prostredníctvom vašej webovej stránky nie je najlepšia reklama pre vás a vaše podnikanie. Preto treba byť naozaj obozretný. Odstránenie škodlivého kódu z vašej webstránky môže byť spojené nielen s nenávratnou stratou obsahu, ale aj s nemalými finančnými nákladmi. O strate reputácie nehovoriac.

Ak nedáte dostatočný pozor na bezpečnosť a pravidelnú údržbu vašej webstránky, jedného dňa sa môže stať, že bude napadnutá vírusmi a prehliadače pred návštevou vašej stránky budú takto varovať vašich zákazníkov / návštevníkov

Na Welcomio prebieha pravidelná bezpečnostná aktualizácia na dennej báze a rôzne bezpečnostné prvky sú spravované službou samotnou. Nie je potrebná žiadna pozornosť ani zásah prevádzkovateľa webstránky.

Veľkou odlišnosťou pri Welcomiu je aj pravidelná aktualizácia grafických šablón, čo nie je štandardom ani u iných platených služieb. Uzavretosť systému má svoje veľké výhody najmä v otázke bezpečnosti.

Cena

WordPress je v rámci open-source licencie zdarma, rovnako ako množstvo grafických šablón a doplnkov. Tie najlepšie profesionálne grafické šablóny (ktoré sú potom pravidelne aktualizované) sú, samozrejme, platené, rovnako ako tie najlepšie doplnky.

Správa WordPress stránky si vyžaduje pravidelné zásahy osobou, ktorá disponuje potrebnými technickými znalosťami. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že WordPress je lacný (či dokonca zdarma), vo finále sú tie najlepšie WordPress stránky paradoxne veľmi drahá záležitosť. K tejto cene je potrebné naviac ešte pripočítať cenu hostingu.

Príklad z cenníka firmy, ktorá vytvára a spravuje webstránky na WordPresse

Welcomio stojí $9 mesačne alebo $90 ročne. Cena zahŕňa:

  • hosting
  • samotný nástroj na správu obsahu
  • doménu tretej úrovne (v tvare vasastranka.welcomio.com)
  • SEO optimalizáciu (optimalizáciu pre internetové vyhľadávače)
  • podporu
  • bezpečnostné aktualizácie a nové funkcie

Môže byť teda na pováženie, ktorý nástroj z tejto dvojice je naozaj výhodnejší.

Cenník Welcomio.com

>> VYTVORIŤ / UPRAVIŤ WEBSTRÁNKU NA WELCOMIO.COM <<

Predchádzajúci článok
10 dôvodov, prečo je Welcomio.com lepšie oproti iným riešeniam!
Ďalší článok
Ako pridať na vašu Welcomio webstránku obsah?
Avatar photo
Ondrey

✈️ travel vlogger | 💻 technology youtuber | 🚀 co-founder of Welcomio.com

2 komentáre

  • 27. júna 2023 at 13:42
    Andrej

    Dobrý deň, ako je to s SSL certifikátom?

    Reply
  • Avatar photo
    27. júna 2023 at 22:43

    Dobrý deň. SSL certifikát je samozrejme v cene na Welcomio.com

    Reply

Odpovedať

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.welcomio.com 300 0